Lapu zelts Siguldā! Labākās Siguldas rudens lapu skatu vietas, Lustūzis Līgatnē, dziednieciskais Svētavots un garšu ceļojums "Latvijas ķiploks" ražotnē Cēsīs

Senais un jaunais Iļģuciems ar Nordeķu muižu un Dzegužkalnu

Ventspils 2022.gada jaunums - modernais Zinātnes centrs VIZIUM (pārskata ekskursija pieaugušajiem), ekskursija koncertzālē "Latvija". Staldzenes stāvkrasta vēji un omulīgā Popes muižas

Nēģu svētki Salacgrīvā un akmeņainā Vidzemes jūrmala. Ciemos pie podnieka un bitenieka Arņa Preisa

Lielā Alūksnes novada akmeņu tūre! Pa ceļiem un taciņām arī mazzināmajā Pededzes pagastā

No "trepītēm" līdz vairākiem metriem - diena Kurzemes populārajos un mazzināmajos ūdenskritumos

Vidzemes vīna tūre - ciemos pie vīndares Martas Igaunes Lubāna klānos, vīndara Oskara Žvagina vīni Lubānas muižas klētī un Domu pieturas vīni Madonā. Pusdienas Lubāna ezera krastā un neliela pastaiga Teirumnīku purva takā

Ceturtdien! Pārdaugavas muižiņas un muižu parki rudenī: Vērmaņa muižiņa - Anniņmuiža – Bieriņu muiža – Depkina muiža ar kafijas pauzi. Induļa Rankas akmeņu dārzs

Pa kino ceļu piekrastē - piejūras ciemi no Bigauņciema līdz Ragaciemam, savulaik izpostītā Pūres baznīca un kūka ar kafiju elegantajā Kukšu muižā, kur filmēts "Ugunsgrēks"

Teiču un Krustkalnu rezervāti rudenī! Sildu dabas taka, Krustkalnu rezervāta skatu tornis un Krākas avotu dabas taka

Kur vīna upes plūst un ūdenskritumi šalc... Kurzemes vīna tūre

Piebalgas pakalni rudens krāsās - Jumurdas, Nēķenmuižas un Vecpiebalgas muižu kompleksi, skats no Brežģa un Viņķu kalna augstumiem, nedaudz apgarots dienas noslēgums Jaunpiebalgas Sv. Toma baznīcā

Pirmdiena - lielisko cenu diena! Sasildies Pērnavas SPA viesnīcu siltajos baseinos un pirtīs!

Piektdien! Pierīgas muižiņas - uz Juglu, Baltezeru, Ādažiem un Carnikavu. Ar nēģu degustāciju noslēgumā

Griekija, Itālija un Šveice tepat Latvijā! Grieķu ēdieni Tukuma pusē, Šveices cienīgi skati Abavas ielejā, Itālijas noskaņas Sabiles vīna kalnā un atdzimstošā pērle - Nurmuižas pils!Ekskursijas/Semināri

Senais un jaunais Iļģuciems ar Nordeķu muižu un Dzegužkalnu


Sākums: 07.10.2022 10:00
Beigas: 07.10.2022 ~14:30
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

Plkst. 10:00 tikšanās 5.tramvaja pieturā "Dārza iela"

 

Apskatisim atjaunoto Zengbuša muižu.  

Muižas ēka celta 1850.gadā. Kārļa Gustava fon Zengbuša dzimtai īpašums pieder līdz 1928. gadam, kad agrāras reformas rezultāta tas pāriet valsts īpašumā un Zengbuša ģimene to izpērk par Ls 6833. 1937. gadā zemes īpašnieks Rīgas pilsēta atpērk to  un 1939.gadā tur ierīko Rīgas pilsētas tūristu mītni. 1947.-1949. Gados tur atradās bērnu nams. Vēlāk arī bibliotēka.

 

Rīgas Stradiņa universitātes Iedvesmas parks. 

19. gadsimtā tagadējā Iedvesmas parka teritorijā atradās Zengbušu muižai pieguļošs parks. Divu gadu laikā 1,3 hektāru platībā te izveidoti apgaismoti gājēju celiņi, izbūvēta āra auditorija un uzstādīti soliņi, padarot agrāko pļavu ap dižozolu par sakārtotu un tīkamu atpūtas vietu gan augstskolas studentiem un darbiniekiem, gan apkaimes iedzīvotājiem.

 

Pa Dārza ielu dosimies uz Pulka ielu, skatīsim Iļģuciema rūpnieciskās zonas vēsturisko fonu un klausīsimies Pulka ielas vēsturi.

 

 

 

Pulka ielā atrodas savā ziņā unikāls objekts - Muzeju krātuve. Tā ir Baltijas mērogā unikāla, augstākajām drošības un muzeja vērtību uzglabāšanas prasībām atbilstoša celtne, kurā tiek uzglabāti, dokumentēti, restaurēti un eksponēti vairāk nekā divi miljoni Nacionālā muzeja krājuma vienību.

Teju 31 tūkstoti kvadrātmetru lielajā krātuvē vienuviet glabājas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja un LKA Rīgas Kino muzeja krājumi. Tā ir apjomīgākā Latvijas vēstures liecību, mākslas, rakstniecības, mūzikas un kino priekšmetu kolekcija.

Muzeju krātuvē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā apskatīt divas pastāvīgās ekspozīcijas – “Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi” un ārtelpas tēlniecības ekspozīciju “Mītpoētiskie tēli”.

(Ekskursija vietējā gida vadībā 1 EUR)

 

Augstākā vieta Rīgā – Dzegužkalns par parku pārtapa vairāk nekā pirms simt gadiem. Dzegužkalns ir vēsturiski izveidojusies kāpa un kopēja platība parkam šodien ir ap 10 hektāriem. Kopš 17. gadsimta šeit bijuši kapi, un 1845. gadā Rīgas Rāte atļāva kristīgajai konfesijai šeit glabāt savus piederīgos, bet 1907. gadā kapi tika slēgti. Kā parku to veidoja kopš 19. gadsimta beigām pēc Georga Kūfalta projekta un 1911. gadā tika iekārtota pirmā teritorija divu hektāru platībā, bet vēlāk, 1932. gadā, pēc Andreja Zeidaka projekta tika veidots parks tādā veidolā kādu mēs to redzam tagad.

 

Interesanta ir Sv.Jēkaba Romas katoļu baznīcas vēsture. Ēka celta 1907.-1909.gadā kā kinoteātris "Zarja". 1943.gadā pārbūvēta par Sv.Jāzepa kapelu. 90.-tajos gados kapitāli rekonstruēta.

 

Pa seno ceļu no Rīgas uz Buļļu muižas pārceltuvi dosimies uz Nordeķu muižu.

Nordeķu muižas kungu māja ir viena no izcilākajām baroka laikmeta koka celtnēm Rīgā, uzbūvēta pēc 1760. gada. 17. gadsimta otrajā pusē muiža piederēja Rīgas rātes loceklim Hermanim Vitem - 1698. gadā Kārlis XII viņu iecēla dižciltīgo kārtā, piešķirot fon Nordeka vārdu. 1710. gadā Vite nomira ar mēra. Nordeku dzimtai muiža piederēja līdz 1769. gadam, kad parādu dēļ tā tika ieķīlāta. 1783. gadā Nordeķu muiža kļuva par tirgotāja, Melngalvju vecākā Ludviga Grāves īpašumu un pēcāk mainīja īpašniekus dažādu iemeslu dēļ.

Padomju okupācijas gados muižas ēkās bija dzīvokļi. 1968. gadā, paplašinot Buļļu ielu, tika saglabātas tikai divas muižas kompleksa ēkas un 1910. gadā uzceltā kurinātava. Pārējās ēkas bijušas avārijas stāvoklī, tāpēc nojauktas.

Tagad muižiņa, pateicoties tās saimniekam Valteram Ozoliņam, atguvusi spozmi un atjaunotās telpas patiesi žilbina!

(Ekskursija vietējā gida vadībā 8 EUR)

 

Ekskursijas noslēgums ap 14:30.

 

Uzmanību! Ekskursijas laikā veicamais attālums ar kājām ~4 km.

 

Ekskursijas cena: 16 EUR

Cenā iekļauts: gida vadīta ekskursija

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas apskates objektos

Pievienotie attēli