Ekskursijas programmā:
Plkst. 8:00 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pretī Zinātņu akadēmijai
Rīta kafijas pauze pa ceļam
Īles nacionālo partizānu bunkurs vietējā gida vadībā
Īles partizānu atjaunotais bunkurs ir ne tikai cieņas apliecinājums nacionālajiem partizāniem, bet arī interesants apskates objekts, kas ļaus pamatīgāk iepazīt vēl vienu Latvijas vēstures traģisko lappusi. Baltijas valstīs lielāko bunkuru 1948.gadā Īles mežos izbūvēja apvienotās latviešu – lietuviešu grupas partizāni, lai turpinātu cīnīties pret padomju varu. 27 cilvēku lielo grupu vadīja gados jaunais komandieris Kārlis Krauja (īstajā vārdā Visvaldis Brizga). 1949. gada 17. martā 24 partizāni, kas tobrīd atradās bunkurā, izcīnīja savu pēdējo kauju pret 760 vīru lielo Valsts drošības ministrijas jeb čekas karaspēku. Bojā gāja 15 partizāni, deviņi tika sagūstīti un kopā ar atbalstītājiem izsūtīti uz Sibīriju. Bunkura apskatei ņemam līdzi lukturīšus!
(Ekskursija vietējā gida vadībā ~3 EUR)
Zvārdes poligons vietējā gida vadībā
Padomju laikā Zvārdes pagasts tika likvidēts, un lielākā daļa tā teritorijas tika nodota PSRS gaisa karaspēka daļai mērķpoligona izveidošanai. Kara aviācijas treniņiem tika atvēlētas ne tikai agrākās zemnieku sētas, bet arī Rīteļu kapsēta. Zvārdes pagasts tika atjaunots tikai 1993. gadā pēc PSRS bruņoto spēku aviācijas daļu aiziešanas no Zvārdes.
(Ekskursija vietējā gida vadībā ~4 EUR)
Pusdienu pauze
Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs
Kopš 2013. gada pavasara apmeklētājiem atkal atvērts Oskara Kalpaka muzejs Saldus novada Zirņu pagasta „Airītēs”. Muzeja jaunā ekspozīcija, salīdzinot ar iepriekšējo, ir daudz plašāka, un tajā izmantotas jaunās tehnoloģijas. Viena no ekspozīcijas daļām veltīta brīvības cīņām un O. Kalpaka bataljonam, citā aplūkotas Oskara Kalpaka gaitas Pirmā Pasaules kara laikā, savukārt, ekspozīcijas trešajā daļā atspoguļotas liecības par Oskara Kalpaka bērnību un jaunību.
(Ekskursija vietējā gida vadībā 1 EUR)
Kurzemes cietokšņa muzejs Zantē
Rakstītajos avotos Zante pirmo reizi minēta 1560. gadā. Zantes teritorijā bija divas pusmuižas - Plāņu un Zantes, kā arī ūdens dzirnavas un vējdzirnavas. No muižām mūsu dienās saglabājušās tikai Zantes muiža, kurā atrodas Zantes pamatskola. Pie abām muižām ir parki ar dižkokiem. 1945. gada maijā Plāņu muižas apkārtnē notika vienas no pēdējām kaujām II pasaules karā Kurzemes cietoksnī. Par karadarbības norisi Kurzemes cietoksnī un tālākajiem latviešu karavīru likteņiem bagātīgi un saistoši stāsta muzeja ekspozīcija (vienīgais Kurzemes cietoksnim veltītais muzejs), tur var iepazīties ar priekšmetu kolekcijām sākot no akmens laikmeta līdz mūsu dienām. Savukārt brīvdabas ekspozīcijā var izstaigāt un apskatīt restaurētos tā laika ierakumus,
bunkurus un smago kara tehniku.
(Ekskursija vietējā gida vadībā 5.50 EUR, senioeriem 3.50, skolēniem 2 EUR)
Ložmetējkalna skatu tornis
Ložmetējkalnā, kas ir vienīgais kultūrvēsturiskais dabas liegums Latvijā, ir uzstādīts 27 m augsts skatu tornis, no kura paveras panorāmas skats uz Ziemassvētku kauju vietām.
Interesants apskates objekts ir vairākus metrus garais priedes koka zobens, kas simbolizē latviešu strēlinieku pārcirsto vāco aizsardzības līniju.
Atgriešanās Rīgā ap 20:00
Ekskursijas cena: 38 EUR
Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids
Cenā nav iekļauts: ieejas maksas objektos, vietējo gidu pakalpojumi, ēšanas izmaksas