Ekskursijas

Kurzemes lauku muižiņas - Dižstendes bruņinieku pils, Tinģeres muiža, Pastendes un Pūres muižas, un dārgumu kabineti fon Firksu pilsētas villā


Sākums: 05.02.2023 8:30
Beigas: 05.02.2023 ~19:30
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

8:30 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pie Zinātņu akadēmijas.

Rīta pauze ceļā.

 

Pūres muižas kungu māja celta 18. gadsimta 1. pusē. Proporciju un stila ziņā tā ir klasicismam atbilstoša tipiska Kurzemes muižas kungu māja. Ēka vēlāk pārbūvēta un paplašināta, piebūvējot sānu flīģeļus un vēlāk verandu. Uz upes gravas pusi bijusi izbūvēta skaista terase, no kuras kādreiz pavērās plašs skats pāri Abavai. Muiža vairāk kā 200 gadu piederējusi Rennu dzimtai, vēlāk šeit atradies Pūres dārzkopības un izmēģinājumu stacijas kantoris. Nu muiža ir privātīpašums un tajā norit atjaunošanas darbi.

Muižas apskate no ārpuses.

 

Piestāsim Dižstendes Bruņinieku pilī  kādreizējās Stendes muižas kompleksa senākajā ēkā, kas celta jau 16. gadsimtā. Muižas apbūvē ietilpst arī vairākas kalpu dzīvojamās ēkas, staļļi, laidars, klēts, to visu ieskauj meža un ainavu parks. Tajā atrodams Latvijā augstākais ozols – 36 metri. Kamēr muižas kungu nams vēl gaida savu saimniecisko īpašnieku, atdzimusi ir parkā esošā Bruņinieku pils. Iepazīsim pils un parka stāstu, noiesim pils pagrabā, lai savām acīm ieraudzītu kādu slepeno eju... 

(Viesošanās pilī - 3 EUR)

 

Pa ceļam "uzmetīsim aci" Pastendes muižai - muižas apbūve šajā vietā veidojusies sākot ar 17.gs. Celtniecība galvenokārt veikta 18.gs. Šajā laikā izveidots noslēgs saimniecības pagalms, kuru ieskāva stallis, vāgūzis, klēts, kalpu māja, saimniecības ēkas un mūra žogs ar vairākiem vārtiem. Vairāk kā četrus gadsimtus šī vieta piederējusi Hānu dzimtai.  Viena no pirmajām muižām Kurzemē, kur 1836. gadā atceltas klaušas, pārejot uz naudas renti. Kopš 1945. gada ēkā atrodas skola.

Muižas apskate no ārpuses.

 

Pusdienas Talsos bistro tipa kafejnīcā.

 

Talsu augstākajā pakalnā - Tiguļkalnā - greznojas 19. gadsimta beigās celtā Villa Hocheim, baronu fon Firksu pilsētas māja, dēvēta arī par Oktes barona vasarnīcu, mūsdienās Talsu novada muzejs. 19. gadsimta 80. – 90. gados barons Firks ir bijis viens bagātākajiem Talsos un viņam pilsētā pirmajam piederējusi vieglā automašīna. Pēc agrārās reformas villā iekārtota skola, bet no 1996. gada nogales nams kalpo muzeja vajadzībām. Šeit skatāmas plašas arheoloģijai, vēsturei, personībām, dabai un mākslai veltītas izstādes, kā arī katru mēnesi tiek atklātas vismaz divas jaunas izstādes. Pašlaik skatāma ļoti īpaša izstāde - "Retumu kabineti. Kaislība Eiropā 16.-21.gs." Tās kurators ir Žils Bonviāls no Francijas. Talsu novada muzeja telpās tiks eksponēti vairāki simti dabas izcelsmes un mākslas priekšmeti no Latvijas muzeju un mantojuma institūciju, kā arī franču privātkolekcijām. Izstādes apmeklētāji tiks iepazīstināti ar to, cik lielā mērā retumu kabinetu koncepcija turpina iedvesmot mūsdienu māksliniekus un kolekcionārus. 

Izstādi papildinās Talsu novada muzeja krājuma retumi, kas ikdienā tiek rūpīgi glabāti muzeja krājumā. Būs iespēja aplūkot tauriņu kolekciju, reti sastopamas 17. – 19. gs. grāmatas, to starpā arī Ernesta Glika tulkotās Bībeles izdevums (1685. – 1689. g.; ar ierakstiem vācu valodā 18. gs.) Būs arī citi kolekcionāru pārsteigumi.Lai arī retu un vērtīgu priekšmetu iegāde izsenis bijusi bagātnieku privilēģija, tieši lielās jūras ekspedīcijas, kas aizsākās 15. gs., veicināja studiolii modi Itālijā, vāciskajā pasaulē – kunstkameru, bet Anglijā un Francijā – retumu kabinetu attīstību. Pateicoties daudzu Latvijas kuratoru veiktajai tēmas izpētei un nozīmīgāko kultūras institūciju deponējumiem, šī izstāde sniedz ieskatu arī hercoga Jēkaba valdīšanas laikā, kad hercogistei, līdzīgi kā citām Eiropas jūras lielvalstīm, bija savas kolonijas, no kurām uz Kurzemi ceļoja eksotiskas lietas.

(Ekskursija muzejā un izstādē vietējā gida vadībā - 3 EUR pieaugušajiem, 2 EUR skolēniem, studentiem, pensionāriem)

 

Tiņģeres pils - savulaik daudzināta kā viena no skaistākajām Kurzemē. Tiņģeres muižas pili 1805. gadā cēlis Johans Bahs, no 19. gadsimta beigām pils ir Osten-Sakenu īpašums. Senāk muižas labajā spārnā bijis ziemas dārzs ar neredzētiem svešzemju augiem un augļu kokiem, parkā bija izveidota dīķu sistēma un  lielisks parks ar retu sugu augiem. Parks ar dīķiem saglabājies līdz mūsu dienām, tas tiek kopts un atjaunots. Pils ēka ir saglabājusies skaista un stalta, no ārpuses nav redzams, ka pils cietusi ne tikai no laika zoba, bet arī no vairākiem ugunsgrēkiem.

(Ekskursija vietējā gida vadībā - 1.50 EUR pieaugušajiem, 1 EUR pensionāriem, 0,50 EUR skolēniem)

Pēc ekskursijas nobaudīsim kādu kārumu un tasi tējas, lai omulīgāks mājupceļš!

(Maksa tiks precizēta, ~2 - 3 EUR)

 

Mājupceļš, atgriešanās Rīgā ap 19:30

 

Ekskursijas cena: 38 EUR

Cenā ietilpst: vieta autobusā, pavadošā gida pakalpojumi

Cenā neietilpst: ieejas maksas, ēdināšanas maksas, vietējo gidu pakalpojumi u.c. personīgie izdevumi

 

Papildus informācija un pieteikšanās ekskursijai - info@jaunirakursi.lv vai 29257464


Pievienotie attēli