Ekskursijas

Klasiskā Piebalga rudens krāsās - Kalna kaibēni un Jāņskola, Piebalgas porcelāns un Jaunpiebalgas Toma baznīca. Skats no Brežģa kalna skatu torņa


Sākums: 21.10.2023 8:00
Beigas: 21.10.2023 ~21:00
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

8:00 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pie Zinātņu akadēmijas.

Rīta pauze ceļā.

 

Skats uz Piebalgas kalniem un pakalniem no Brežģa kalna 11 metrus augstā skatu torņa, kurš te uzstādīts 2017.gadā! No Brežģa kalna redzams arī Alauksts, kas reiz uzskatīts par Gaujas otro atvaru, un Zobols, kas dažkārt tiek uzskatīts par Gaujas iztekas vietu.  Savulaik Brežģa kalnā gan zaļumballes notikušas, gan esot sodīti nepaklausīgie... Lai būtu kā būdams, mūsdienās no skatu torņa paveras brīnišķīgs skats, kas vēl krāšņāks - rudens lapu laikā!

 

Kalna Kaibēni.  929. gadā nodibinātais brāļu Reiņa un Matīsa Kaudzīšu piemiņas muzejs vienlaikus ir vecākais memoriālais muzejs Latvijā un 19. gs. 60.-70. gadu skolu vēstures piemineklis. ,,Kalna Kaibēnos” Kaudzītes uzrakstīja romānu “Mērnieku laiki” un gandrīz visas pārējās no savām apmēram pussimts grāmatām, izloloja daudzu sabiedrisko pasākumu ieceres un pirmajos 14 sava garā skolotāju darba mūža gados mācīja 1229 skolēnus. No 1868. līdz 1882. gadam ,,Kalna Kaibēnos” atradās pagastskola Matīss Kaudzīte bija tās skolotājs, Reinis – skolotāja palīgs. Stundās Kaudzītes centās iemācīt skolēniem patstāvīgi vērot, spriest un darīt, censties izprast praktiskās dzīves lietu un parādību jēgu, uztvert skaistumu un priecāties par to.

No 2020.gada ziemas "Kalna Kaibēnu" dārzā apmeklētājiem atkal pieejama skatu platforma. Brāļi Kaudzītes dārza malā ap kādu krietnāku koku uzbūvēja nelielu skatu laukumiņu, iedvesmojoties no Eiropas ceļojumos apmeklētajām "izskatu vietām".

(Ekskursija vietējā gida vadībā EUR 1.80, skolēniem, pensionāriem EUR 1.30 EUR)

 

Piebalgas porcelāna fabrika Vecpiebalgas muižas kompleksā - ir vienīgā porcelāna fabrika Latvijā. Tā ierīkota bijušajā pienotavas ēkā pašā Inešu centrā, pielāgojot to porcelāna ražošanas vajadzībām. Par Piebalgas porcelāna fabrikas "rokrakstu" ir kļuvuši "burzītie" un "adītie" trauki, tomēr šeit visu laiku top jaunas idejas, risinājumi, figūriņas, gaismeklīši, bļodas un bļodiņas un daudz citu interesantu porcelāna priekšmetu! Te saimnieko mākslinieki Zane un Jānis Roņi. Ekskursija fabrikā. Iespēja iegādāties produkciju!

(Ekskursija fabrikā EUR 5, skolēniem un pensionāriem EUR 4)

 

Pusdienu pauze. Piedāvājums un cena tiks precizēti brauciena dienā.

 

Mirklis Vecpiebalgas Viesistabā - labiekārtotā birzīte ir iecienīta vecpiebaldzēnu pastaigu un atpūtas vieta, te notiek pasākumi. Saliņa dīķa vidū svētkos izrotāta/ Vecpiebaldzēni šo vietu sauc par Vecpiebalgas viesistabu. Kopš 2020.gada saliņas centrā krāšņi zied balta ūdensroze!

 

Jāņaskola. Jaunpiebalgas novada “Jāņaskolā” 1969.gadā atvērtais muzejs veltīts komponista Emīla Dārziņa(1875–1910) dzīvei un ģeniālajai daiļradei.

Izstaigājot 1871.gadā uzceltās skolas ēkas telpas, ieklausoties piemiņas lietu stāstos un Dārziņa mūzikā,ikviens var mēģināt atminēt trīs mīklas – mākslinieka dzīves, nāves un mākslas noslēpumu.

Oliveretto taka, kas aizlokās līdzās muzejam, ieved dzejnieka Jāņa Sudrabkalna(1894–1975) pasaulē. Bērnībā dzīvodams netālajā Zeltakrogā, viņš mācījās Jāņaskolā. Piebalga visu mūžu bija un palika Sudrabkalna gaišā atmiņu sala.

(Ekskursija vietējā gida vadībā EUR 1.80, skolēniem, pensionāriem EUR 1.30 EUR)

 

Jaunpiebalgas Sv. Toma luterāņu baznīca - izcilais Vidzemes augstienes dievnams iesvētīts 1804.gada 4.jūlijā. 1871. – 1873. g. dievnamu kardināli pārbūvēja pēc Matiasa fon Holsta projekta. Baznīcā ir 800 sēdvietas, tās altāris un kancele griezti ozolkokā. Kad 2004.gadā Jaunpiebalgas baznīca atzīmēja savu 200.gadadienu, dievnams tika nodēvēts Svētā Toma vārdā. No 2011.gada līdz 2013.gadam baznīcā notika vērienīgi restaurācijas darbi. Pie Jaunpiebalgas Sv. Toma baznīcas atrodas tēlnieka Kārļa Zāles un arhitekta Aleksandra Birzenieka veidotais piemineklis Brīvības cīņās kritušajiem Jaunpiebalgas draudzes locekļiem. Baznīcā ērģeļspēli mācījies komponists Emīls Dārziņš.

(Ziedojums ~2 EUR)

 

Mājupceļš, atgriešanās Rīgā ap 21:00

 

Ekskursijas cena: 38 EUR

Cenā ietilpst: vieta autobusā, pavadošā gida pakalpojumi

Cenā neietilpst: ieejas maksas, ēšanas izmaksas, ziedojumi un citi personīgie izdevumi

 

Papildus informācija un pieteikšanās - info@jaunirakursi.lv vai 29257464


Pievienotie attēli