Ekskursijas programmā:
Plkst. 8:00 izbraukšana no Rīgas, Zinātņu akadēmijas
Rīta kafijas pauze Bērzkrogā
Apmeklēsim Gulbenes depo, kas ir 20.gs. raksturīgs lokomotīvju depo ar šaursliežu un platsliežu ceļiem dzelzceļa ritošā sastāva novietošanai, kā arī remonta darbnīcām. Aplūkosim griezuli ar divu platumu sliežu ceļiem, kas ir vienīgais tāda veida Latvijā.
(Ekskursija depo 4 EUR)
Brauciens ar Gulbenes-Alūksnes bānīti ar tvaika lokomatīvi Ferdinands līdz Papardes stacijai!
Gulbenes-Alūksnes bānītis ir vienīgais Baltijas valstīs regulāri kursējošais šaursliežu vilciens, kas nodrošina pasažieru pārvadājumus 33 kilometru posmā, savienojot divu novadu centrus – Alūksni un Gulbeni. Šis posms ir saglabājies no 1903.gada 210 kilometru garās šaursliežu dzelzceļa līnijas Stukmaņi (Pļaviņas)-Valka. Šaursliežu dzelzceļš Gulbene-Alūksne ir atzīts par valsts nozīmes kultūras pieminekli.
(Brauciena biļete 3.50 EUR)
www.visitgulbene.lv
Litenes muižas baltais nams celts no 1817. – 1818. gadam. Ēka ir klasicisma stila celtne, līdzinās Jaunlaicenes muižas kungu namam, taisnstūra formas, ar izvirzījumu jeb rizalītu ēkas centrā, ko noslēdz trīsstūrveida frontons.
No stāvā Pededzes krasta paveras skats uz Pededzes upes gleznaino līci. Muižai pieguļ angļu stila ainavu parks un liepu aleju mīļi sauktu par “Liepceliņu”. Pededzes upes krastā var pakavēties rotondā jeb Tējas namiņā – nelielā apaļā dekoratīvā celtnē ar apaļu jumtu, kuru balsta aplī izvietotas kolonnas.
Vietējā gida vadībā dosimies pārsteigumiem pilnā pastaigā - skatīsim muižas kompleksa teritorijā saglabājušās vēsturiskās saimniecības ēkas, apskatīsim pili un gleznojumus uz muižas zāles sienām, kas atdzīvojas trijās dimensijās un vēl...
Pusdienās baudīsim gardus mājās gatavotus ēdienus Litenes muižas teritorijā mājas kafejnīcā "Liepceliņš".
Pusdienu piedāvājumā: ceptas cūkgaļas ribiņas ar piedevām (vārīti kartupeļi , mērce, dārzeņi) un dzēriens- 4.50 EUR
Tirzas luterāņu baznīca ir vecākais dievnams Gulbenes novadā ir celts pēc arhitekta F.Zīgela projekta, iesvētīts 1826.gadā. Tā ir vienojama halles tipa balti apmesta laukakmeņu un ķieģeļu mūra baznīca ar klasicismam raksturīgu fasāžu dekoratīvo apdari un tā elementiem – pilastriem, profilētām dzegām u.c.
Pie baznīcas atrodas arī barona Ceimerna dzimtas kapliča Tā celta 1781. gadā – veidota no laukakmeņiem un ķieģeļiem, ar brūni krāsotām durvīm, virs kurām granītā kalts ģerbonis.
(Ziedojums)
Tirzas avotu dēvē arī par Dzīvības, Veselības un Svēto avotu. Pirmās ziņas par šo avotu ir jau no 1748. gada, tomēr sen vietas liecina, ka tā ūdens izmantots jau daudz agrāk.
Par avota rašanos ir kāda leģenda, un tā vēsta, ka Tirzas baronam neesot paticis, ka cilvēki apmeklē šo avotu. Tāpēc viņš licis to aizbērt, bet drīz vien pēc tā viņš zaudējis redzi. Tad pavēlējis to atrakt un uzmūrēt tam apkārt baseinu un pats gājis tur pēc ūdens. Tā ātri vien viņš redzi ir atguvis un noticējis avota dziedinošajām spējām.
Arī mūsdienās avota ūdeni cilvēki izmanto ārstniecībā. Virs avota uzcelta nojume.
Ekskursijas noslēgumā paviesosimies Druvienas muižā! Uzzināsim, kā šeit klājies dažādos laikos! Kungu nams celts 19. gadsimta noslēgumā, ap muižu plešas parks un ozolu alejas, savukārt pie muižas akmeņos iekļauti savādi uzraksti, kas saistīti ar kādu vietējo leģendu... Šobrīd muižā darbojas Druvienas Latviskās dzīvesziņas centrs. Mājas kafejnīcu dienā būs apskatāmas izstādes, aktuālās ekspozīcijas. Būs iespējams iegādāties vietējo amatnieku un mājražotāju produkciju. Apmeklētājus priecēs muzikāli priekšnesumi.
Dienu noslēgsim ar zemeņu Pavlovas baudīšanu!
(Zemeņu Pavlova - 3.50 EUR)
Atgriešanās Rīgā ap 21:00
Ekskursijas cena: EUR 38
Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids
Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas, brauciens ar bānīti